Tenul gras este tipul de ten predispus la imperfecţiuni datorită producţiei excesive de sebum care nu lasă pielea să respire. În acelaşi timp, tenul gras are şi avantajele sale: pielea îmbătrâneşte mai lent, deoarece secreţia naturală de sebum protejează tenul împotriva apariţiei liniilor fine şi a ridurilor. Înainte să vă spun cum vine apa florală de lavandă în ajutorul tenului vostru, trecem în revistă principalele probleme ale tenului gras și cum putem preveni îngrăşarea pielii cu ajutorul unei alimentaţii corecte şi a unui stil de viaţă sănătos.
Principalele probleme:
- Predispoziţia pentru acnee
- Tenul străluceşte într-un mod inestetic
- Apariţia de imperfecţiuni şi de puncte negre
- Cremele/loţiunile intră greu în piele
- Machiajul se fixează cu greutate şi de cele mai multe ori nu îşi păstrează textura şi culoarea
Cauze
- Probleme hormonale
- Tenul riscă să se îngraşe după întreruperea folosirii contraceptivelor
- Stres
- Sarcină
Ce trebuie să facem pentru a scăpa de tenul gras
– curăţaţi tenul de două ori pe zi. De preferinţă, dimineaţa şi seara. Folosiţi numai produse, loţiuni şi demachiante specifice tenului gras. În acest fel vă asiguraţi că nu astupaţi porii.
– în cazul unui ten gras se recomandă o demachiere mult mai atentă decât în cazul celorlalte tipuri de ten. După îndepărtarea machiajului, aplicaţi de fiecare dată şi o loţiune tonică sau o apă florală. Se recomandă, de altfel, numai folosirea de produse naturale sau bio.
– cel mai mare dezavantaj al unui astfel de ten este apariţia coşurilor. Atenţie însă: oricât de inestetice sunt, nu le spargeţi sau nu trageţi de ele. Iritarea pielii combinată cu un ten gras va duce la atragerea mult mai rapidă de viruşi şi la infectarea zonei deschise.
– vă recomand cu mult drag să apelaţi la exfoliere, cel puţin de două ori pe lună. Fie vă cumpăraţi produse de tip gomaj, fie apelaţi la serviciile unui salon de cosmetică. După exfoliere, apelaţi la măşti care să absoarbă excesul de sebum şi să reducă porii. Sunt recomandate măştile cu argilă sau cele peel-off.
– este important să consumaţi multe lichide. În jur de 2 – 2,5 litri pe zi. Ştiu că aceasta este recomandarea generală, dar în cazul persoanelor cu tenul gras, aceasta este una dintre indicaţiile de bază, întrucât lichidele ajută la îndepărtarea toxinelor din organism.
– evitaţi pe cât de mult posibil să consumaţi grăsimi şi dulciuri. Alimentaţi-vă cu multe fructe şi legume proaspete.
Recomandarea zilei: apa florală de lavandă
Apa florală de lavandă este cunoscută pentru beneficiile pe care le aduce oricărui tip de piele, dar este recomandată în special în cazul tenului gras, mixt sau cu acnee. Produsul pe care vi-l recomand este de la Ladrome şi îl găsiţi aici, la un preţ chiar accesibil.
Apa florală de lavandă – beneficii pentru piele
- cicatrizează rănile şi protejează pielea de factorii externi
- calmează iritaţiile, roșeața şi arsurile cauzate de razele soarelui
- este un produs de igienă aromat, indicat şi în cazul bebeluşilor
Apa florală de lavandă de la Ladrome este recomandată atât în tratarea tenului gras, cât şi a părului gras. Are rolul de a echilibra excesul de sebum şi de a-i reda pielii textura şi culoarea naturală şi sănătoasă.
Cum se foloseşte
Pentru piele: aplicaţi-o după demachiere, direct pe tenul curat. Lăsaţi pielea să absoarbă apa florală de lavandă şi nu îndepărtaţi tratamentul. Tenul se va împrospăta şi răcori, iar coşurile şi iritaţiile vor dispărea treptat.
Pentru păr: şamponaţi bine părul cu un produs special pentru tipul vostru de păr, indicat unul natural sau bio, apoi adăugați apa florală de lavandă în apa de clătire.
Voi cum tratați tenul gras? Apelați la produse specifice sau recurgeți la tratamente naturiste? În ce constau ele?
Deci nu e indicata pentru tenul meu, care e cam uscat 🙂
e indicata pentru toate tipurile de ten, dar in special persoanelor cu tenul gras. Asa cum se intampla cu untul de shea. Este bun pentru toate tipurile de piele si par, dar are efecte benefice in special in cazul pielii uscate si deshidratate.
Este extraordinar produsul recomandat azi, Iulia, mi l-as dori si eu. 🙂 Inca imi luceste inestetic tenul si uneori imi apar cosuri. Destul de rar, e adevarat. Uite, de cateva zile mi s-a inrosit nasul si e foarte deranjant. Nici fardul nu rezista in asemenea conditii. 🙁
Ma bucur sa aud ca iti place. Eu ador apele florale (in special pe cele de albastrele si musetel). Ai facut un fel de iritatie sau inflamatie? Poate se intampla sa nu iti priasca un produs alimentar sau unul cosmetic si ai dezvoltat o mica reactie. Ai grija de tine.
Super, si eu am tenul gras si in ultima vreme am tot mai multe probleme . Mi-au iesit niste cosuri atat de urate :(((( si nu stiu cum sa mai scap de ele, a inceput sa dea rezultate masca facuta de mine in casa, care contine si ulei de levantica. 😀
Exact, in articol nu am mentionat nimic despre minunatia asta de ulei de levantica. Zic eu ca merita un articol separat. E foarte bun, hidratant si curativ.
asta cred ca ar trebui sa incerc si eu pentru ca ma mai trezesc cateodata cu o urma uriasa de la un cos incapatanat care abia imi trecenn1